Dzień Języków Obcych

Europejski Dzień Języków Obcych 2017/2018 // European Day of Languages 2017/2018

W ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych odbyła się w naszej szkole wystawa plakatów przygotowanych przez uczniów. Prace przedstawiały kulturę, historię, kuchnię oraz języki wybranych krajów. Ponadto na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego wyświetlone zostały prezentacje multimedialne wykonane przez uczniów propagujące różnorodność językową i kulturową Europy. Celem wydarzenia było podkreślenie znaczenia nauki języków obcych nie tylko w szkole, ale i przez całe życie.

During the European Day of Foreign Languages a poster exhibition was held at our school , prepared by the students. The works show culture, history, cuisine and languages of different countries. In addition to English and German lessons students prepared multimedia presentations promoting linguistic diversity and European culture. The aim of the event was to emphasize the importance of learning foreign languages not only at school.

Europejski Dzień Języków Obcych 2016/2017 // European Day of Languages 2016/2017

Aby świętować Europejski Dzień Języków Obcych uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty dotyczące kultury, historii, kuchni oraz języków wybranych krajów. Podczas prezentacji multimedialnej zmagali się z tzw. "łamańcami językowymi" próbowali odgadnąć przysłowia w różnych językach oraz poznali najdłuższe polskie słowo. Dowiedzieli się jak powiedzieć 'Witaj' podczas podróży po innych krajach. Poznali także wielojęzyczną wersję piosenki 'Mam tę moc' z filmu Kraina Lodu.

To celebrate European Day of Languages students from our school prepared posters about culture, history, cuisine and languages of different countries. During the presentation they tried to say tongue twisters, guess proverbs in other languages and they knew the longest Polish word. They learnt how to say Hello while visiting other countries. Students also had a chance to listen to a multilingual version of Let it go from Frozen.

Europejski Dzień Języków 2014/2015 // European Day of Languages 2014/2015

29 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Jest to coroczne święto ustanowione przez Radę Europy, które ma na celu promowanie nauki języków obcych. Uczniowie naszej szkoły wykonali plakaty edukacyjne promujące języki europejskie oraz kulturę wybranych krajów europejskich. Wszyscy mogli podziwiać prace naszych uczniów oraz bawić się w rytmie znanych europejskich melodii. Nauczycielki języka angielskiego Anna Obrycka i Aneta Tymińska służyły radą i pomocą w realizacji tego projektu.

On the 27th of September we celebrated the European Day of Languages in our school. The main aim of this day, established by European Council, is to promote learning foreign languages. The students of our school presented their educational posters, which promoted not only learning foreign languages but also the cultures of some european countries. Everybody could admire our students’ projects to the rythme of famous european tunes. The English language teachers: Anna Obrycka and Aneta Tymińska supported the students in this venture.