Realizacje 2012

Projekt realizowany jest w ramach
VII EDYCJI WARSZAWSKICH INICJATYW EDUKACYJNYCH Biura Edukacji m. st. Warszawy.

I etap

Zajęcia teoretyczne pt. „Nowe trendy w hotelarstwie”, obejmuje wykład z elementami prezentacji nowych typów obiektów hotelarskich, innowacji w zakresie wyposażenia technicznego hoteli i walorów turystycznych regionu mazowieckiego, w którym weźmie udział 90 osób, po 30 osób z trzech szkół hotelarskich z Warszawy, które odbędzie się w ZSGH, ul. Majdańska 30/36, Warszawa.
Zajęcia poprowadzą wykładowcy Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych.
Etap ten zakończy się testem sprawdzającym, po którym zostanie wyłonionych po 15 osób najlepszych z każdej szkoły.

W dniu 30.03.2012r. został zrealizowany I etap projektu - wykłady dla 90 uczniów, z trzech szkół hotelarskich z Warszawy.

Zespół Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich, ul. Majdańska 30/36, w Warszawie

Zespół Szkół Gastronomicznych, ul. Poznańska 6/8, w Warszawie

Zespół Szkół Hotelarsko - Turystyczo - Gastronomicznych nr 1 , ul. Krasnołęcka 3, w Warszawie

8;30-11;20
1. Nowe trendy w hotelarstwie - pan Witold Drogoń wykładowca Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych

11;30- 12;00
2. Prezentacja Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych - pani Monika Moroz

12;10-15;10
3. Walory turystyczne regionu mazowieckiego - pan Przemysław Pilich wykładowca Wyższej Szkoły Turystyki i Jezyków Obcych

II etap

W drugim etapie weźmie udział 45 osób wyłonionych z pierwszego etapu; będzie on obejmował następujące działania edukacyjne:

a) interaktywne zwiedzanie obiektów hotelarskich i innych obiektów noclegowych mające na celu zapoznanie uczniów z usytuowaniem, architekturą, wyposażeniem, standardami obiektów noclegowych, w szczególności z wyglądem i funkcjonowaniem strategicznego punktu hotelu – recepcji;

POLONIA PALACE hotel

W dniu 20.04.2012r. uczniowie zwiedzali obiekt hotelarski....

hotel WESTIN

W dniu 27.04.2012r. uczniowie zwiedzali hotel pięciogwiazdkowy Westin. Należy on do sieci Starwood Hotels & Resorts Worldwide, jedyny w Polsce Westin należący do tej grupy hotelowej, aktualnie sieć jest na 4 miejscu w rankingu sieci hotelowych w Polsce.

hotel B&B, hostel ,,Wilson"

W dniu 17.05.2012r. uczniowie zwiedzali hotel ekonomiczny sieci B&B nowo otwartym przy Alei Krakowskiej 193, a następnie pierwszy ekologiczny hostel ,,Wilson" w Polsce na Żoliborzu w pobliżu placu Wilsona, gdzie mogli zobaczyć prawdopodobnie jedyne w Polsce kapsuły do nocowania.

b) edukacja varsavianistyczna (poszerzenie wiedzy z historii, dziejów Warszawy) oraz jej walorów turystycznych – zajęcia w terenie;

 

  zobacz POKAZ

 

 

W dniu 17.04.2012r. 45 uczniów wyłonionych po I etapie wzięło udział w edukacji varsavianistycznej.

9;00 – kolumna Zygmunta III Wazy. Omówienie pomnika, historii zamku , wejście na dziedziniec zamkowy wewnętrzny (omówienie skrzydeł zamkowych), okna Izby Poselskiej i Senatorskiej (Konstytucja III Maja), Plac Kanonika, HOSTEL, gąsienica czołgu "Goliat”, Katedra, kościół Jezuitów (Piotr Skarga), Tablica mówiąca o zapisaniu Starego Miasta na listę Unesco, gotycki układ Starego Miasta, dom urodzenia Marii Skłodowskiej-Curie.

9;45 – trakt królewski, omówienie prawej i lewej strony. Omawianie zabytków oraz sławnych ludzi, zwłaszcza tych, którzy rozsławili Polskę na świecie, pracownie gdzie młodziutka Maria Skłodowska uczyła się analizy chemicznej, "gdyby mnie w Warszawie nie nauczono analizy chemicznej, nigdy nie wynalazłabym radu” – powiedziała uczona odbierając Nagrodę Nobla (1903, 1911).
Reymont – tablica cechu krawców, miejsce związane z Fryderykiem Chopinem, Blikle, Hotele "Bristol”, "Europejski”, Uniwersytet, MDM, Pałac Kultury i Nauki (wjazd na XXX piętro). Powązki Wojskowe (Kwatery Powstańcze), pomnik ofiar katastrofy Smoleńskiej, grób księdza Jerzego Popiełuszki (dom Pielgrzyma "AKMUS”), Cytedela-krzyże, kibitka Wilanów z zewnątrz (Victoria 1683).

c) zwiedzanie Mazowsza  mające na celu zapoznanie z walorami turystycznymi regionu  i istniejącymi obiektami noclegowymi  posiadającymi szczególne znaczenie  przy projektowaniu nowych obiektów hotelarskich  – interaktywne zajęcia w terenie.

 Zobacz pokaz 

Po drugim etapie uczniowie będą mieli za zadanie przygotować pracę zgodnie z ustawą o Usługach turystycznych pt. ”Obiekt hotelarski moich marzeń” – z uwzględnieniem walorów turystycznych regionu Mazowsza i m. st. Warszawy oraz wiedzy na temat nowych trendów w hotelarstwie.

Autorzy 10 najlepszych projektów z każdej szkoły zostaną zakwalifikowani do III etapu.
Punktacja projektu
1. Obiekt hotelarski – 5 pkt.
2. Uzasadnienie wyboru rodzaju obiektu hotelarskiego – 0–10 pkt.
3. Lokalizacja obiektu 0–5 pkt.
4. Wygląd obiektu i zagospodarowanie terenu 0–5 pkt.
5. Usługi w obiekcie 0–15 pkt.
6. Ocena ogólna prezentacji (atrakcyjność) 0-5 pkt.
7. Udział w wycieczce na Mazowsze 5 pkt.
Razem – 50 pkt.


W dniu 29.05.2012r. odbyła się wycieczka dla uczestników projektu „Meandry hotelarstwa czyli trudna sztuka obsługi gości” po Mazowszu.
Pęcice – dwór polski

Otrębusy – zwiedzanie „muzeum motoryzacji”

Karolin – zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz okolice

Stawisko – Muzeum A i J Iwaszkiewiczów, Grodzisk Mazowiecki, Jaktów

Radziejowice – zwiedzanie obiektu parkowo-pałacowego rodu Krasińskich

Mszczonów – omówienie kompleksu basenów termalnych.

III etap

W trzecim etapie weźmie udział 30 osób wyłonionych po II etapie. Będzie to szkolenie „Recepcjonista doskonały”, które odbędzie się w polskiej sieci hotelarskiej "GROMADA", przy ul. 17 Stycznia 32 w Warszawie.
Szkolenie będzie obejmowało tematykę profesjonalnej obsługi klienta zgodnie ze standardami europejskimi. Szkolenie jest innowacyjne, jego treści są wymagane na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe oraz przez przyszłych pracodawców.
Szkolenie będzie obejmowało min.:

  • rolę recepcji w obiekcie hotelarskim oraz jej wyposażenie,
  • obowiązki pracowników recepcji, 
  • procedury dotyczące zameldowania gości indywidualnych, grup i VIP-ów, 
  • procedury postępowania w sytuacjach nietypowych i konfliktowych.

W dniach 27. Października i 10. Listopada odbędzie się szkolenie w hotelu GROMADA "Recepcjonista dskonały"
27. Października - 10 uczniów z "Poznańskiej" i 5 uczniów z "Krasnołęckiej"
10. Listopada - 10 uczniów z "Majdańskiej i 5 uczniów z "Krasnołęckiej"

W dniu 27 Października 2012 roku grupa uczniów ze szkoły z Poznańskiej i połowa grupy ze szkoły z Krasnołęckiej wzięła udział w szkoleniu ,,Recepcjonista doskonały” w hotelu ,,Gromady” przy ulicy 17 stycznia w Warszawie (naszego partnera w projekcje).
Młodzież zapoznała się z wyposażeniem recepcji, stanowiskami pracy w recepcji, zasadami przyjmowania płatności w hotelu, procedurą check in, check out. W trakcie szkolenia młodzież miała okazję również zwiedzić hotel oraz poćwiczyć procedury zameldowania i wymeldowania w recepcji hotelowej.

W dniu 10 listopada 2012 roku grupa młodzieży ze szkoły z ,,Majdańskiej" i grupa młodzieży ze szkoły z ,,Krasnołęckiej" wzięła udział w szkoleniu ,,Recepcjonista doskonały" w Hotelu Gromady przy ulicy 17 stycznia w Warszawie. Uczniowie zapoznali się z wyposażeniem, zasadami pracy recepcji i działu rezerwacji oraz dokumentacją pracy recepcji.
W trakcie szkolenia uczniowie zwiedzili hotel, a także pod okiem recepcjonisty ćwiczyli procedury check in, check out z użyciem programu komputerowego ProHot. Szkolenie prowadzila Pani Edyta Jamrozik, kierownik recepcji.

23. Listopada godz. 900- 1500(piątek) odbędzie się finał i podsumowanie projektu.

NAGRODY - laureaci III etapu otrzymają oprócz nagród przewidzianych w projekcie dodatkowo: dwie osoby

  • bezpłatny pierwszy semestr studiów w WSTiJO na wybranym kierunku oraz po pierwszym roku,
  • dwu-trzy miesięczną praktykę zagraniczną z zakwaterowaniem, pełnym wyżywieniem i pokryciem kosztów przejazdu.