Religie świata

Koło Młodych Twórców na szlaku wielkich religii świata

 

JUDAIZM - 10.12.2008r.

Tym razem zwiedzaliśmy warszawską synagogę przy ul. Twardej 6. Bożnica (synagoga) to miejsce kultu publicznego gminy żydowskiej. Judaizm jest najstarszą religią monoteistyczną na świecie. Jego początki sięgają 2000 lat przed naszą erą. W tej religii mają swoje korzenie chrześcijaństwo i islam.
Jednym z podstawowych źródeł poznania judaizmu, jego genezy i historii jest składający się z trzech częsci Stary Testament. Pierwszą stanowi Tora, zwana też Prawem lub Pięcioksięgiem Mojżesza. Na drugą część, obejmującą pisma proroków, skałada się 21 pism historyznych i prorockich. Trzecia część, określana w Biblii hebrajskiej mianem „pisma”, składa się z 13 ksiąg poetyckich, dydaktycznych i historycznych.

Co ciekawe, judaizm nie ma jednolitego kultu ani jednolitej i scentralizowanej hierarchii religijnej. Każda gmina (kahał) jest samodzielna, lecz może tworzyć związki z innymi gminami. Na czele gminy stoi rabin mający interpretować przepisy religijne. Jest on nauczycielem i nie odgrywa żadnej roli w kulcie, gdzie reprezentantem gminy jest kantor.

Judaizm jest religią narodową Żydów, a termin ten określa zarówno wyznawcę, jak i członka narodu.

PRAWOSŁAWIE - 17.12.2008 r.

W środę zwiedzaliśmy Katedrę Św. Marii Magdaleny przy al. Solidarności w Warszawie i wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego prawosławia. Dowiedzieliśmy się m.in. tego, że prawosławie (ortodoksja) jest doktryną wschodnich kościołów chrześcijańskich, które oderwały się od Rzymu w wyniku schizmy wschodniej w 1054r. i skupiły wokół patriarchy konstantynopolskiego oraz cesarza bizantyjskiego. Kolebką prawosławia było Bizancjum. Po upadku Bizancjum centrum prawosławia stała się Rosja, a zwłaszcza od 1589 roku, kiedy Moskwa została wyniesiona do rangi patriarchatu.

Prawosławna doktryna dogmatyczna oparta jest na Piśmie Świętym i Tradycji. Kościół prawosławny nie uznaje dogamtów katolickich rozwiniętych i ogłoszonych po VII soborze powszechnym.

Najbardziej zachwyciły nas ważne elementy kultu prawosławnego, czyli ikony (obrazy przedtawiające święte osoby lub sceny religijne o głębokiej symbolice i w określonym kanonie artystycznym) oraz świątynia (cerkiew). Budynek świątyni ma wyobrażać świat, kopuła – sklepienie niebieskie, a najważniejszym punktem wystroju wewnętrznego cerkwi jest ikonostas, czyli przegroda oddzielająca część ołtarzową od części świątyni przeznaczonej dla wiernych. Ma on formę ramy wypełnionej ikonami. Jest przepiękny!

ISLAM – 03.12.2008r.

Islam jest najmłodszą religią monoteistyczną na świecie. Powstał w VII w n.e. Jej założycielem był Mohamet, który głosił wiarę w Boga Jedynego - Allaha. Narodziny islamu są nierozerwalnie związane z powstaniem świętej księgi - Koranu.

Zgodnie z zasadami tej księgi każdego wyznawcę obowiązuje przestrzeganie tzw. filarów wiary muzułmańskiej: 1. Wyznanie wiary (szahada), 2. Modlitwa (salat), 3. Jałmużna (zakat), 4. Post (saum), 5. Pielgrzymka do Mekki (hadżdż), 6. Święta wojna (dżihad) , a raczej obrona wiary i państwa, aż do oddania życia - filar nieobowiązkowy.

Obok Koranu drugim ważnym źródłem praw islamu jest tradycja - sunna. Doktrynę islamu można scharakteryzować jako wiarę w: jedność i jedyność Boga, tj. Allaha, misję proroczą Mahometa, życie przyszłe, ostateczne i wieczne oraz zmartwychwastanie, sąd ostateczny, niebo i piekło, wiarę w aniołów, szatanów i demony. Tych i wiele innych ciekawych rzeczy dowiedzieliśmy podczas zwiedzania meczetu przy ul. Wiertniczej w Warszawie. Dobrze jest zobaczyć, że tak wiele mamy wspólnego...