Spotkania z literatami, poetami, dziennikarzami

Jak napisać dobrą powieść? Jak być dobrym pisarzem? Jak zainteresować czytelnika? Na te i inne pytania odpowiadała nam dr Aleksandra Ziółkowska – Bohem, autorka kilkunastu książek, m.in. „Blisko Wańkowicza”, „Na tropach Wańkowicza”, „Kanada, Kanada”, „Ulica żółwiego strumienia”, „Podróże z moją kotką” podczas spotkania autorskiego, które miało miejsce w auli im. Jana Nowaka Jeziorańskiego w Muzum Powstania Warszawskiego.
Pani Ziółkowska – Bohem mówiła również o swojej najnowszej książce „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego Krzyża”, której główną bohaterką jest uczestniczka Powstania Warszawskiego. Byliśmy oczarowani osobowością autorki oraz jej opowieściami.

 


„Jest u nas kolumna w Warszawie,
na której usiadają podróżne żurawie,
spotkawszy jej liściane czoło śród obłoka,
taka zda się odludna i taka wysoka!”

Juliusz Słowacki – „Uspokojenie” 1844


W dniu 31 marca 2009r. braliśmy udział w uroczystym wieczorze w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu z okazji 160-tej rocznicy pożegnania poety, poświęconym związkom Juliusza Słowackiego z Warszawą.

Wieczór poprowadzili: Andrzej Matul, kreujący postać autora „Kordiana” w spektaklu „Wigilie polskie” na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu, autor audycji poświęconych Słowackiemu w I Programie Polskiego Radia oraz Barbara Wachowicz, autorka wielu prac literackich, radiowych, telewizyjnych i wystaw poświęconych Juliuszowi Słowackiemu. W spotkaniu uczestniczyli również harcerze II wojny światowej oraz osoby, które znały Rudego, Alka i Zośkę, bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.